• 09134623800
 • 7 روز هفته از 8 صبح تا 9 شب
 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • آپارات
 • واتس آپ
مجله جردن

دشمن لکه ها شو!

دشمن لکه ها شو!

فرش جردن در این مقاله قصد دارد  راه هایی برای خلاص شدن از شر انواع لکه های که ممکنه روی فرش منزل شما ایجاد بشه و ظاهر فرشتان را خراب کنه با ما همراه باشید تا بهترین روش دشمنی با این لکه ها را فرا بگیریم .

 

 • پاک کردن لکه ادویه از فرش

 برای پاک کردن لکه ادویه از کمی آب‌لیمو و آب استفاده کنید و سپس با دستمال خشک روی آن بکشید.

 

 • نحوه پاک کردن لکه خون از روی فرش

از فرش باید تا حد ممکن از آن مراقبت کنیم تا کثیف و آلوده نشود.پاک کردن لکه خون از روی فرش یا پارچه در همان لحظات ابتدایی کار آسانی است.  اما اگر زمان بگذرد لکه  روی فرش مقاوم تر و مقاوم تر خواهد شد.حتی ممکن است پاک نشوداگر فرش شما آلوده به لکه خون شد می توانید از یک پارچه تمیز و سفید خشک روی لکه استفاده کنید.

توجه داشته باشید که پارچه را به سمت خارج از لکه خون نکشید. این کار  باعث می شود که لکه خون بزرگتر شود اگر کمی زمان گذشته و لکه خون کمی خشک شده است.می توانید پارچه سفید و تمیزتان را کمی نم دار کنید.فقط خیس نباشد !!! با خیس شدن لکه، لکه خون به بافت های زیری فرش نفوذ می کند و پاک کردن آن بسیار سخت خواهد شد.آرام آرام پارچه نم دار را روی لکه بکشید و به صورت مداوم پارچه را بچرخانید تا لکه به خوبی پاک شود.

اگر لکه خون خشک شده باشد و زمان زیادی گذشته باشد کمی نمک به لکه بپاشید. و سپس با دستمال نم دار روی لکه بکشید.در صورت پاک نشدن از جوش شیرین یا سرکه  استفاده کنید.و روی لکه بکشید تا لکه از بین برود. و این عمل را به آرامی و با حوصله آن قدر تکرار کنید که لکه پاک شود.و در صورت بعد از پاک کردن فرش باید نمک ها و جوش شیرین های اضافی را به خوبی از فرش جدا کنید.

استفاده از صابون رختشویی و با مایع ظرفشویی هم می تواند برای پاک کردن لکه خون از روی فرش مفیدتوجه کنید که از مقدار زیادی سرکه استفاده نکنید و فقط پارچه تمیز خود را به آن آغشته کنید.

یک روش دیگر هم این است که برای وقتی است که لکه ماندگار و مقاوم شده است.این روش استفاده از بخار شوی روی لکه است. با فشار به سمت لکه خون بخار بگیرید و با دستمال تمیز روی آن بکشید تا لکه از بین برود.

 

 • پاک کردن لکه کاکائو ، چسب و بستنی از فرش

ابتدا به آرامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکّه بیشتر پخش نشود سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید و بدون اینکه محل لکه را بمالید ، به آرامی آن را تمیز کنید ، چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید اثر ماده ی ریخته شده به طور کامل از بین می‌رود سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

 

 • پاک کردن لکه مواد چرب از فرش

برای رفع لکّه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی‌شود بر مقداری پنبه مرطوب بریزید و آن را آرام روی لکّه قرار دهید ، به این ترتیب مقداری از ذرات جذب پنبه وحلّال روی آن می‌شود ، این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا تمام لکّه از بین برود سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید

 

  لکه شمع بر روی فرش ، موکت و سطوح بافت دار

ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن ، پارافین سخت شده را بردارید سپس کاغذ روغنی و یا دستمال حوله‌ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکه حاصل از پارافین قرار دهید ، حال اتو را در درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ چندین بار حرکت دهید ، حرارت ناشی از اتو پارافین‌های باقی مانده در میان بافت‌ها را آب کرده و جذب کاغذ می‌کند.

 

 • پاک کردن لکه‌های قدیمی از فرش

برای رفع لکه‌های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده‌اید، مقداری کف خمیر ریش روی محل لکه بریزید سپس محل را با پارچه‌‌ای مرطوب بمالید و بعد آن را با دستمال خشک تمیز کنید ، محل لک را با پارچه ی تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی آن قرار دهید ، هر گاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی رطوبت فرش از بین برود.

 

 • نحوه از بین بردن لکه چای روی فرش

لکه چای یکی از انواع لکه هایی  است که اگر سریع دست به کار شوید و برای پاک کردنش اقدام کنید خیلی راحت و حتی با یک دستمال مرطوب پاک میشود.به این صورت که  که ابتدا مقداری نمک سفید روی لکه می پاشیم و اجازه می دهیم . چند لحظه روی لکه بماند و بعد با استفاده از یک دستمال پارچه ای نمدار روی لکه چند بار می کشیم تا لکه کاملا از بین برود.هر چقدر که زمان بیشتری بگذرد  لکه مقاومت بیشتری پیدا می کند.

یکی از راه هایی که در صورت پاک نشدن لکه با دستمال مرطوب به ذهنمان می رسد پاک کردن لکه با مواد شوینده هست. به این صورت که با اسفنج آغشته به مواد شوینده به سراغ لکه می رویم .

در آخر بهتون پیشنهاد میدم که حتما مقاله "رازهای ناگفته در نگه داری و نظافت فرش" بخوانید و تبدیل به یک کارشناش بشید.

 

بازگشت به بالا