| |
Sunday, July 12, 2020
روند پیشرفت دستگاه های فرش بافی
ورود طرح های مختلف فرش با پیشرفت دستگاه های قالی بافی
فرش بافی در زمان های گذشته با چیزی که اکنون در دنیای مدرن شاهد آن هستیم بسیار متفاوت بوده است. ابتدا بشر با آویزان کردن نخ روی یک چوب افقی و بستن وزنه ای به انتهای آن ها برای کشیدن شدن نخ، فرش بافی را شروع کرد. اما با گذشت زمان و کشف انرژی بخار توسط جیمز وات اوضاع تغییر کرد و روش های سنتی جای خود را به روش های صنعتی دادند. دستگاه های مکانیکی ساخته شده از چدن و آهن می توانستند با استفاده از انرژی بخار فرش تولید کنند. البته این دستگاه ها با دستگاه های پیشرفته ی امروزی متفاوت بودند و سرعت پایینی داشتند. همچنین از آنجایی که این دستگاه ها حالت نیمه خودکار داشتند به کارگران زیادی برای راه اندازی و تولید نیاز داشتند. کارگران می بایست ماسوره و ماکوی خالی شده را دستی پر میکردند و یا با ماسوره و ماکوی جدید تعویض می کردند. با گذشت زمان، دستگاه های قالی بافی به سمت اتوماتیک شدن کامل پیش رفتند. تا جایی که متصدی دستگاه، دیگر کاری زیادی انجام نمی داد و تنها کار نظارت روی بافت و بررسی مشکلات احتمالی بر عهده ی او بود. امروزه رقابت در صنعت دستگاه های فرش بر سر سرعت دستگاه در تولید فرش است. همچنین میزان تراکم و شانه دستگاه ها نیز متفاوت است و می تواند طیف عظیمی از نیازها و سلایق را راضی نگه دارد. همچنین با هوشمند شدن دستگاه ها می توان الگوها و نقشه های زیادی را در فرش بافی به کار برد. این امر سبب شده تا نقشه کشی و طراحی فرش رنگ جدیدی به خود بگیرد و علاقه مندان زیادی را به سوی خود جذب کند. از نقشه های مختلف فرش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرش کردستان

فرش سیستان
فرش خراسان شمالی


فرش خراسان رضوی

 خراسان جنوبی

فرش چالشتری


فرش آذربایجان

طرح افشار ـ بیدگینه و قلتوق

فرش اراک
فرش چهارمحال و بختیاری

فرش اصفهان مسلما به دلیل متفاوت بودن سلایق افراد مختلف چه در کشور خودمان ایران و چه در نقاط مختلف دنیا، طرح های گوناگون و وسیعی مورد نیاز است. 

 ما در شرکت جردن با شعار «فرش جردن نفیس ترین رقیب فرش های دستبافت» با ارائه فرش هایی با بهترین کیفیت، در صدد این هستیم که مرغوب ترین محصولات را به شما عرضه کنیم. 

شما می توانید انواع طرح ها و نقشه های مختف فرش را بسته به سلیقه خود از فروشگاه فرش جردن تهیه نمایید. 
همچنین می توانید با مراجعه به صفحات شبکه های اجتماعی ما مانند اینستاگرام و فیسبوک از طرح های ما دیدن فرمایید.
تاریخ ثبت : 1398/04/13

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب